טכניקת אלכסנדר – ראיון מקדים שנערך לקראת תוכנית הבריאות בערוץ 10 – חלק ב

26/08/2009 at 5:12 pm כתיבת תגובה

חלק ב של הראיון מקדים שנערך לקראת תוכנית הבריאות של רפי קראסו.

כדאי לקרוא את חלק א' של ראיון זה.

איך מה שאמרת על אלכסנדר ועל טכניקת אלכסנדר מתקשר לכאבים ולבריאות שלנו בפועל?

התנהגות מסוימת עלולה להוביל לכאב. כאשר מופיעים כאבים יתכן שאנחנו עושים משהו שגורם לנו לכאבים. משהו שאם נפסיק לעשות אותו יתכן שמצבנו ישתפר.

לעתים קרובות כאב מספר לנו על ההתנהגות שלנו עם עצמנו. הכאב הוא כמעין תמרור דרך אשר מספר לנו על  מצבנו. יש להבין שכאב יכול להוביל לדיאלוג עם עצמנו. הוא יכול לסמל  צומת לגבי הדרך שאנחנו משתמשים בעצמנו ולעודד שינוי בדרך שבה אנחנו משתמשים בעצמנו.

בעזרת דיאלוג עם הכאב אפשר לשנות כיוון. כלומר דרך ערנות להרגלים שלנו אפשר לעזור להם (ולנו) להשתנות.

יש אנשים שנתפס להם הגב שסבורים שזה בגלל תנועה לא נכונה אשר גרמה להם ל"גב תפוס".  יחד עם זאת יש להבין שלעתים קרובות לא מדובר בתנועה אחת בודדת ולא נכונה. מדובר בתנועה שנעשתה הרבה פעמים וגרמה נזק קטן למשך זמן ממושך, תנועה  שלאורך זמן גרמה לנזק גדול שהופיע בצורת תפיסות בגב.

זה כמו טפטוף מים על אבן. מספר טיפות לא גורמות לשחיקת האבן אולם הרבה טיפות לאורך זמן יכולה לגרום לשחיקה משמעותית באבן.

יש להבין שהשימוש שאנחנו משתמשים בעצמנו משפיע על התפקוד שלנו, אם נשנה את השימוש שלנו ישתנה התפקוד שלנו. זה דומה למצב שבו אנחנו מגלים שהבגדים שיוצאים ממכונת הכביסה הם  לא מספיק נקיים. יתכן שהמכונה מקולקלת, אבל יתכן גם שאנחנו לא משתמשים בה נכון למשל: אנחנו משתמשים בתוכנית הלא מתאימה, בטמפרטורה הלא מתאימה בסבון הכביסה במידה הלא מתאימה וכד'.

איך נערך האבחון בשיטת אלכסנדר? איך אתה יודע מאיפה מגיעה הבעיה?

הכאב והקושי שמגיע איתו הפונה לטכניקת אלכסנדר יכול לעזור לו ליצור דיאלוג משמעותי עם עצמו, ללמוד על ההתנהגות שלו ולשנות אותה.  פחות חשוב שאני, המורה לטכניקת אלכסנדר, יאבחן את ההרגלים של התלמיד ואספר לו עליהם. הרבה יותר חשוב שהאדם עצמו יכיר את ההרגלים שלו וילמד לשנותם. כמובן שהדבר נעשה בעידודי ובהנחייתי.

כאשר מגיעים לשיעור בטכניקת אלכסנדר התלמידים לומדים באופן הדרגתי להבין מה הם עושים שגורם להם לבעיה, כיצד להפסיק זאת וכיצד לעשות משהו שיעזור להם להשתמש בעצמם בצורה טובה יותר.

דוגמא לכך היא תלמידה שהגיעה אלי לשיעורים בשיטה. היא סבלה מכאבים חזקים מאוד בגב התחתון ובעורף. בבדיקות לא נמצאה סיבה שיכולה להסביר את הכאבים החזקים שלה. במהלך השיעורים היא גילתה שיש לה נטייה / הרגל לכווץ את העורף השמאלי שלה, את הצלעות הצידיות השמאליות ואת הגב התחתון השמאלי. בהמשך, כשהיא הצליחה בתנאים מסוימים לכווץ את עצמה פחות מצבה השתפר והיא התחילה להבחין שהיא נוטת לכווץ את עצמה יותר ליד הבוסית שלה. באופן הדרגתי היא  למדה לכווץ את עצמה פחות פחות ולהגיב אחרת לדמויות סמכות שגרמו לה לכיווץ.

הלימוד והאבחון העצמי, נעשה בעידוד ההנחיה של הידיים שלי ובעזרת הנחיות מילוליות. הדרך המשמעותית נעשית על ידי ההתארגנות האישית של תלמידים בשיטת אלכסנדר. למשל רוב האנשים משבשים את עצמם כאשר הם מגיבים בכך שהם מקצרים את הצוואר שלהם ומשבשים את מערכת היחסים בין הראש לגו שלהם. העבודה בשיטה מעודדת אותם להיות ערניים לתגובות שלהם.

אז איך מתממש השיעור?

השיעור נמשך בין 30 ל- 40 דקות. במהלך השיעור לומדים בהדרגתיות כיצד לשנות את המסרים הפסיכו פיזיים שלנו לעצמנו וכתוצאה מכך לומדים להגדיל את טווח אפשרויות התגובה שלנו.

חלק מהשיעור מתבצע בשכיבה על הגב על שולחן אלכסנדר. בנוסף לעובדה שדרך זאת נעזרת בגרביטציה הרי שכך יש פחות גירויים מכווצים. במילים אחרות אפשר להבין שבשכיבה על הגב יש תנאים נוחים יותר להתעורר לדרך שאנחנו משתמשים בעצמנו.

בחלק מהשיעור אפשר לעבוד עם קימה וישיבה מהכיסא ובצורות נוספות.

יש להבין שהמפגש ביני לבין התלמידים שלי הוא אומנות. מדובר בריקוד משותף. יש להדגיש פעם נוספת שזה לא הדבר החשוב שאני אגיד לתלמיד היכן הוא משתמש בעצמו בצורה לקויה, רוב האנשים שמעו את זה כבר מספיק פעמים. החשוב הוא שהאדם יבחין בהתנהגות שלו ויגלה, באופן הדרגתי, כיצד הוא משתמש בעצמו בצורה לקויה וילמד לשנות זאת.

זה כמו מישהו שהולך כפוף, הוא יכול לדעת שהוא הולך כפוף כי אמרו לו. אבל כאשר הוא מבחין ברגע זה שהוא כפוף, ושהוא לוחץ על עצמו זה סיפור אחר לחלוטין.

חלק ג'

© אור שחר


Entry filed under: אור שחר, טכניקת אלכסנדר, שיטת אלכסנדר. Tags: , , , , , .

שיטת אלכסנדר – ראיון מקדים שנערך לקראת תוכנית הבריאות בערוץ 10 – חלק א טכניקת אלכסנדר – ראיון מקדים שנערך לקראת תוכנית הבריאות בערוץ 10 – חלק ג

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


אור שחר-שיטת אלכסנדר

בלוג זה מתמקד בהסברת שיטת אלכסנדר, בדברים שכתבתי בעבר על השיטה וכן בנשימה, אנטומיה ופיזיולוגיה.

אפשר לקבל מידע נוסף על השיטה באתר שלי.

כמו כן ניתן ליצור אתי קשר בטלפון: 054-5297228

הקליקו בכדי לקבל עדכונים על פוסטים חדשים

הצטרפו למנוי נוסף 1

%d בלוגרים אהבו את זה: